Καλύτερη η Εικοσιμία 1-0 την ΑΕΚ στις Κεραμειές

Καλύτερη εμφανίστηκε η Εικοσιμία στις Κεραμειές, σε έναν αγώνα χωρίς ιδιαίτερες φάσεις που κινήθηκε σε χαμηλούς τόνους, πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στην  ΑΕ Κεφαλονιάς, παίρνοντας προβάδισμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Λίγο πριν την σέντρα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή προς τιμήν του Προέδρου της Εικοσιμίας, Κώστα Μικελάτου που έφυγε πρόωρα πέρισυ από την ζωή.

Με το καλησπέρα η Εικοσιμία έδειξε τα δόντια με τον Αντωνάτο να δημιουργεί φάσεις μάλιστα είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 14 μετά από χτύπημα φάουλ ο Καραϊσκος δεν μπόρεσε να διώξει με σιγουριά και παραλίγο να γίνει λάθος. Στο 31 πάλι ο Αντωνάτος έκανε σουτ μέσα στην περιοχή με τον Καραϊσκο να διώχνει με γροθιές και την φάση να τελειώνει εκεί.

Το πρώτο ημίχρονο τέλειωσε με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε ένα αγώνα κέντρου προσπαθώντας να πλησιάσουν την περιοχή του αντιπάλου χωρίς ιδιαίτερη τύχη δημιουργώντας άγχος και νεύρα στους παίχτες που εκφράζονταν με σκληρά μαρκαρίσματα.

Στην επανάληψη και πάλι η Εικοσιμία μπήκε πιο δυνατά στο χόρτο με τον Αντωνάτο στο 58 να σουτάρει έξω από την περιοχή με τους αμυντικούς να διώχνουν σε κόρνερ. Το πολύτιμο γκολ του αγώνα ήρθε για την Εικοσιμία το 65 με τον Αποστόλου να στέλνει την μπάλλα στα δίχτυα μετά από ωραία κάθετη πάσα  του Στεφανάτου.

Από το σημείο αυτό και πέρα δεν είχαμε άλλη ιδιαίτερη φάση, με την ΑΕΚ που έπαιζε με δέκα παίχτες από την αρχή του αγώνα, να μην μπορεί να φανεί απειλητική και να διεκδικήσει την ισοφάριση, με τους παίχτες να μην μπορούν να να δημιουργήσουν φάσεις.

Α.Ο. Εικοσιμία (Δημ. Ζησιμάτος): Γιαννάς (73 Βαλλιανάτος), Κουμαριώτης, Χ. Μινέτος, Ψάλτης, Κονόμης (82 Χρηστάτος), Αποστολάτος, Αντωνάτος, Αποστόλου, Στεφανάτος, Κοκόσης, Γερασιμάτος.

ΑΕ Κεφαλονιάς (Γιώργος Τόγιας): Καραϊσκος, Στεφανάτος, Βασ. Σπανός (61 Θωμάς), Χασάι, Φωκάς, Κόμητας (73 Τζάκης), Ζαμπαύτης (88 Ψημούλης), Ευαγγ. Σπανός, Θ. Μπαζάρογλου, Παν. Κουμαριώτης.